מכינות קדם צבאיות

מה זה בכלל מכינות קדם צבאיות ומה ההבדל ביניהן לבין שנת שירות ?

מכינה קדם צבאית זהו פרק זמן בו דוחים את  השירות הצבאי בשנה, חיים במכינה עם כמה עשרות חבר'ה minesharim4שונים ועוסקים בלימוד משמעותי, תרומה לקהילה והכרת הארץ דרך הרגליים.

שלושת המאפיינים בהם עוסקים הם גם מה שמבדיל שנת שירות ממכינות קדם צבאיות. אם בשנת שירות עוסקים כמעט ורק בתרומה לקהילה כאן התרומה מצטמצמת ליום אחד בשבוע בדרך כלל ובשאר הימים למידה. בחלק גדול מהמכינות למסעות או לטיולים יש נפח מאוד משמעותי לעיתים עד שבוע בכל חודש.

אופי המכינות

לכל מכינה יש אופי וייחודיות ואין מכינה אחת דומה לשנייה. יש מכינה שבה הנושא האקולוגי והסביבה הוא נושא מוביל ויש כאלו שהנושא האמנותי. יש כאלו שהן מעורבות דתיים-חילוניים ויש כאלו שלא. יש אפילו מכינות רק לבנים או רק לבנות למרות שאלו מכינות חילוניות אבל רובן מעורבות כמובן.

 מכינות קדם צבאיות והמאפיינים המרכזיים שלהם

מכינת מלח הארץ

מכינה לבנים בעין גדי ואחת נוספת לבנות בקיבוץ מצפה שלם. אלו שתי מכינות חילוניות שדוגלות במגוון אנושי. הכוונה היא שהן קולטות חבר'ה שיכולים להיות מוגדרים כנוער בסיכון לצד חבר'ה שהיו מצטיינים בבתי הספר שלהם. נושא השטח הוא מאוד חזק אצלם - שבוע בחודש מסע נודד, התנדבות ביחידת החילוץ של מדבר יהודה ועוד.

מכינת תבורpic181

מכינה שבה ההכנה לצה"ל מאוד רצינית. הם מצפים לקלוט חבר'ה שנמצאים כבר ברמה גבוהה מבחינת הניסיון שיש להם בתחום החברתי-הדרכתי. אם נשתמש במילים שלהם אז הם מחפשים חבר'ה היו רשג"דים בצופים ומקביליהם.

מכינת אחד משלנו

מכינה קדם צבאית הנמצאת בכפר הנוער הדסה נעורים. המיקום יפהפה מעל מצוק הכורכר של חוף השרון. זוהי מכינה המיועדת לבוגרי כפר נוער וקידום נוער. המכינה מאוד גאה באחוז הבוגרים שלה שהגיעו מנקודת פתיחה די נמוכה והצליחו להגיע לסיירות בצבא. שבוע השטח כל חודש ויחס חניכה גבוה הם שני מאפיינים מרכזיים במכינה.

מכינת מנשרים קלו

מכינה יוקרתית הנמצאת במעגן מיכאל ואופיה הוא תוצאה ישירה של שני מייסדיה. הראשון ד"ר לשם, איש הציפורים והשני מוקי בצר, מייסד שלדג וסגנו של יוני נתניהו במבצע אנטבה.אז לימודים, כושר קרבי וסדרות ברחבי הארץ הן חלק בלתי נפרד ממכינת מנשרים קלו.

מכינת אדרת

מכינה קדם צבאית שמגדירה את עצמה כבית מדרש ישראלי לסביבה וחברה. במכינה מתקיימים חיים ברי קיימא בהקשר של מיחזור, גינון אקולוגי, בניה ירוקה, קומפוסטים, איסוף מי גשמים ועוד. במכינה קבוצה של 45 חבר'ה - בנים ובנות, דתיים וחילוניים המפתחים שפה יהודית-ישראלית משותפת. המכינה נמצאת בעמק האלה

מכינה קדם צבאית גליל עליון

למכינה זו שני מוקדים שבכל אחד מהם 50 חניכים. הראשון בקיבוץ מעיין ברוך והשני בקיבוץ כפר הנשיא. מסע הפתיחה של שתי המכינות הוא דבר ייחודי. כל אחת מהמכינות על 50 חניכיה צועדת 5 ימים לעבר המכינה מכיוון המכינה השנייה כאשר בנקודת המפגש מתקיימת פעילות משותפת. חניכי המכינה עוסקים בנושאים כלליים הקשורים למכינות קדם צבאיות וכן בנושאים הקשורים לאזור בו הם נמצאים כגון חצר תל חי וטרומפלדור ועוד.

מכינת גל

12333מכינה קדם צבאית הנמצאת בתוך שכונה בעכו וחניכיה פעילים במסגרות חינוכיות בעיר. למכינה שני "הורים" : תנועת אחריי! ומרכז מעשה. שני הארגונים האלו דוגלים בשילוב של בני נוער מהפריפריה במסגרות התנדבותיות וכך למעשה מכינת גל היא מקום בו תוכלו למצוא חבר'ה מכל קצוות החברה הישראלית - דתיים וחילונים, פריפריה ומרכז ועוד

מכינת בינה

מכינה ייחודית מאוד במספר תחומים. דבר ראשון זה המיקום שלה בסמוך לגשר התחנה המרכזית בחדשה בתל אביב. אמנם הנוף פחות פסטורלי ממכינות הנמצאות בטבע אבל הסביבה האנושית מאוד ייחודית. במכינת בינה מתייחסים ללימודים כפי שמתייחסים אליהם בישיבות חרדיות רק מזווית אחרת, חילונית כמובן. זהו ממש בית מדרש לחילונים. מעבר לכך - הכנה לצה"ל, התנדבות בקהילה שמסביב ועוד.

 מכינת עין פרת

חלוצת המכינות הקדם צבאיות החילוניות או ליתר דיוק המשלבת חילונים ודתיים. נמצאת מעל נחל פרת ביישוב כפר אדומים. ייחודית באפשרות למה שנקרא "תוכנית שנה ב' " - חניכים שמתגייסים במרץ יכולים להעריך עוד חצי שנה את הלימוד והשהות במכינה ולצלול ללימוד אינטלקטואלי שיאפשר את המשך התהליך שהחלו בשנה הראשונה. התוכנית הזו פתוחה גם למספר מצומצם של בוגרי שנת שירות או ישיבות ומשתתפים בה כל זנה כ20 חניכים לצד 50 החניכים של שנה א'.

מכינה קדם צבאית תל"ם ביפו

in_jaffaמכינה השייכת לזרם ליהדות מתקדמת. חיי החניכים במכינת יפו הם עצמאיים ברמה גבוהה והחניכים אחראים על סדר היום החל מהובלת פרוייקטים ועד בישול הארוחות. לימודי יהדות תופסים כאן נפח יותר גדול מעצם העובדה שהמכינה שייכת לזרם הקשור לענייני דת, אבל כמובן שהם נעשים לצד לימוד פילוסופיה, ציונות, זהות, כלכלה, בישול ועוד וכל זה בקבוצות קטנות ובחברותה. מעבר לכך התנדבות בקהילה, טיולים ומה שעושים בכל מכינה קדם צבאית.

1 תגובה

  1. נא ליצור קשר עמי בקשר למכינה תודה, בתיה כהן עו"ס נערים נערות

רוצים לשאול, להגיב או להוסיף משהו?