שירות בצהל

פרק חשוב לכל אזרח ישראלי הוא השירות הצבאי, בלעדיו הרבה יותר קשה להשתלב בחברה אך מצד שני במהלכו מזדמנים לך אתגרים חשובים… גם הפעולות והבחירות שלך בשלב התיכון עלולות להשפיע על שירותך הצבאי - לטוב ולרע.

כלומר, הקבלה ליחידות ומסלולים שונים בצה"ל נעשית על ידי דירוג קב"א וכמובן פרופיל. בנוסף לכך, נקבע גם לפי ת"ש ובקשות מיוחדות, כרגע אתרכז רק בקב"א, שכן רק על זה אחראי המדור הפסיכוטכני.

דירוגי הקב"א ( קבוצת איכות) נעים בין 41-56

בנוסך לכך, יש תנאים נוספים כגון דפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני), סימול עברית 1-9 ומילוי שאלון.

דפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני):

המבחנים הפסיכוטכניים בוחנים את יכולת החשיבה של המועמד לשירות בטחון בביצוע מבחני חשיבה כמותית, מילולית וצורנית.  ציון הדפ"ר נקבע אוטומטית בתום המבחן הפסיכוטכני והוא נע בין 10 ל-90 במרווחים של 10 נקודות.

הדפ"ר הינו אחד המרכיבים בתוך ציון הקב"א. הדפ"ר משמש אך ורק את המסגרת הצבאית ואינו רלוונטי לאחר השחרור מצה"ל.

הדפ"ר, יחד עם נתונים נוספים, מהווה סף קבלה לזימון למיון ליחידות המובחרות, והינו מרכיב ביציאה לקצונה ובשיבוץ למקצועות ספציפיים בצבא.

המבחנים הפסיכוטכניים הינם חד -פעמיים, ולא ניתן לבצעם פעם נוספת אלא במקרים חריגים מאוד.

סימול עברית נקבע על ידי המאבחנת הפסיכוטכנית בעת אימות הנתונים, התחנה הראשונה שכל אחד עובר בצו הראשון, והוא מהווה ציון של ידע בקריאה, כתיבה ומשמעות מילים בעברית.

יחידות כמו דובר צה"ל, גלי צה"ל, חיל חינוך והן יחידות עלית כמו טיס והמדור הפסיכוטכני דורשים סימול עברית 7 ומעלה.

מלש"בים (מועמדים לשירות ביטחון)  בעלי מז"פ ( מספר זיהוי פלילי) יצטרכו לעבור תהליך בירור מקיף ועמוק יותר ממלש"בים ללא מז"פ. נתון זה מועבר אוטומטית על ידי משטרת ישראל לצה"ל.

הקב"א מורכבת גם מצה"ר שזהו ציון השכלה ראשוני המתאר מספר שנות לימוד, כמות יחידות לימוד בבחינות הבגרות, תואר ראשון/ שני או לימודים לתואר.

צה"ר זה ציון שלא תלוי באיזה מגמות עושים או באיזו מסגרת עושים אותן. צריך פשוט להגיע למספר מסויים מינימלי.

מי שמגיע מחו"ל ממסגרות לא מוכרות או שלמד בערים שאין בהן אוניברסיטה או מישהו מחינוך חרדי או מחינוך ביתי שלא ניתן לאמוד את מידת השכלתו, עושים לו בירור השכלה במעמד אימות הנתונים ביום התייצבותו לצו הראשון.

תופסות - הערות

רוצים להיות הראשונים שמגיבים?

רוצים לשאול, להגיב או להוסיף משהו?