שנת שירות

שנת שירות היא הזדמנות חד פעמית לצאת ממסגרת של עבודה/לימודים/צבא ולקחת את עצמכם קילומטרים קדימה. שנה שבה דוחים את הגיוס ומתמקדים בהתנדבות בקהילה. ההתנדבות במספר מסגרות בשילוב עם חיים עצמאיים בקומונה אותה אתם חולקים עם עוד מספר שינשינים זהו לב העניין. לומדים להיות עצמאיים, להסתדר עם אנשים שלא הכרתם לפני כן וכמובן לעבוד עם אוכלוסיות הזקוקות לעזרה וליזום.

כל הדברים שהזכרנו כאן שכל כך שונים ממה שהכרתם עד שנת השירות הם אלו שבונים את האישיות שלכם למרחקים ארוכים.

shinאז, זה נשמע מופלא, אבל יש גם לא מעט קשיים בדרך לשנת השירות ובמהלך שנת השירות.

על מנת באמת להפיק את המקסימום משנה זו צריך להיות אדם אקטיבי, הרי אין לכם מפקדים או מורים. צריך לקום כל בוקר ולהבין מה אני צריך לעשות ולעשות. זאת למרות שלעתים אתם לא מסתדרים במאה אחוז עם חבריכם לקומונה.

מגוון מקומות ההתנדבות בשנת השירות רחב מאוד וזה יכול להתחיל  מקרוון שנמצא באמצע שטח חקלאי בגליל במסגרת השומר החדש או דירה בירושלים במסגרת של"ח, אחריי או כל גוף אחר שבו ניתן להתנדב לשנת שירות.

איך מניעים ?

יש מספר גופים משלחים. משרד החינוך לא יכול להתמודד עם עשרות מקומות השמה ולכן יש גוף משלח שהוא גוף/עמותה שהמדינה (משרד החינוך) נתנה לה להיות אחראית על שינשינים. הגוף המשלח מקבל הקצאה למספר שינשינים מסוים בשנה,  מוצא מקומות השמה, מקבל תקציב ומעביר אותו הלאה לקומונות וכן מאתר את החבר'ה המתאימים ביותר.

הגוף המשלח הגדול ביותר הוא התק"ם מכיוון שבעבר בעיקר קיבוצניקים הלכו לשנת שירות בעוד עירוניים הלכו לנח"ל. לאחר מכן יש את קק"ל, החברה להגנת הטבע והחברה למתנ"סים.

לכל אחד מאותם גופים משלחים יש מספר רב של הקצאות ומספר רב של מקומות השמה. הגדול ביותר הוא התק"ם שעובד מול רוב הפנימיות בארץ. התק"ם באופן עקרוני נותן עדיפות לבני קיבוצים ומושבים אבל יש גם חריגים מהעיר. אם תרצו למשל לעשות שנת שירות בפנימייה בכנות תצטרכו לפנות לתק"ם ולהתמודד מול עוד מאות יודבתניקים שרוצים לעשות שנת שירות ומקווים להיות בין 8 הנבחרים שמצליחים להתקבל לפנימיית כנות.

שאר הגופים פתוחים לעירוניים באותה מידה שהם פתוחים לקיבוצניקים ומהווים את האופציה ההגיונית לעשות שנת שירות במידה ואתם מהעיר.

אם אתם רוצים לבדוק מה האלטרנטיבות בתקם – תגלשו באתר שלהם ותראו. אם אתם מחפשים אלטרנטיבות אחרות תוכלו לקרוא על כך באתר שינשינים תחת הכותרת "שנת שירות שלא דרך תקם".

שנת שירות לכולם ולא דרך התק"ם:

שנת שירות השומר החדש

IMG_2552ארגון השומר החדש הוקם על ידי אור ריפמן ויואל זילברמן שהרגישו שיש צורך בארגון שמירה חלוצי התנדבותי כמו פעם שיעסוק בשמירה ועזרה לחקלאים כנגד התנקלויות וגנבות של השכנים בגליל ובנגב. במסגרת הארגון יש מספר מאחזים בשטח בהם חיים כ-10 חבר'ה העוסקים בלמידה, שמירה ועבודה.

גרעין יחד

גרעין יחד של מרכז מעשה מפנה את הפעילות שלו לעבודה בשכונות מוחלשות ביישובים שונים. העבודה בבוקר היא במסגרת בתי הספר ואחר הצהריים היא במסגרת מועדוני נוער. בשעות הערב השינשינים יוצאים לאתר בני נוער שלא מגיעים לפעילויות והם חסרי מסגרת ומנסים לשלב אותם במסגרת הפעילויות של המועדונים. השינשינים של גרעין יחד עוברים הכשרה מיוחדת על מנת לעבוד עם בני נוער המוגדרים כנוער בסיכון.

שנת שירות במסגרת של"ח

שנת שירות שהולכת ותופסת תאוצה בשנים האחרונות. כל שנה נפתחות קומונות נוספות. חברי הקומונות שברובן מורכבות ממש"צים שסיימו יב' פעילים במספר מסגרות. בשעות הבוקר בבתי הספר הם מלמדים של"ח ואחר הצהריים הם פעילים במסגרת המתנ"סים שבשכונה. בחופשות בית הספר השינשינים מצטרפים לכנסי המש"צים המחוזיים או שהם יוצאים במסגרת המתנ"ס לפעילויות נוספות.

עמיחי

עמותת עמיחי נותנת מענה לאוכלוסיה עם צרכים מיוחדים בתחום הפיגור, אוטיזם, PDD, CP, תסמונת דאון ונכויות מורכבות אחרות. שני התחומים בהם עוסקים בעמותה הם תעסוקה בשעות הפנאי ומסגרות המשך לאחר גיל 18. כעקרון העמותה מגייסת שינשינים דרך הנוער העובד אך גם באופן ישיר מול חבר'ה שרוצים לתרום בתחום החשוב הזה.

שנת שירות הסוכנות היהודית

community_shlichim_mainלא קל להתקבל לשנת שירות בסוכנות היהודית. האנגלית צריכה להיות טובה, היכולת שלכם להפעיל בני נוער, ילדים ומבוגרים צריכה להיות מעולה. בכלל היכולת שלכם לדבר, לספר ואולי אפילו לנגן ולשיר צריכה להיות מעל הממוצע כדי שתוכלו לייצג בכבוד את המדינה בקהילות יהודיות בחו"ל ולהיות שליחים טובים. זו הסיבה שכדי להיות חלק מ-100 השליחים של הסוכנות אתם צריכים קודם כל לעבור מסלול לא פשוט של מיונים. לאחר מכן ואם התקבלתם תצאו עם מספר שינשינים לאחת מהקהילות בצפון אמריקה ותיפעלו שם במשך שנה.

חוגי סיירות

חוגי הסיירות על שם אורי מימון הם אולי הדבר הקרוב ביותר לדרך בה טיילנו בעבר לפני עידן המחשב וההייטק. חניכי חוגי הסיירות יוצאים למסעות משמעותיים והחל מגיל מסוים עם כל הציוד על הגב. במסגרת שנת שירות כל ש"ש מדריך 3 קבוצות לאורך השנה, מדריך בפרוייקט יחודי, לומד, מטייל ומאוד נהנה.

צמרת

תנועת תרבות

גרעין שחרות

מעגל הקבוצות

איגי

קדמה

רוצים להיות הראשונים שמגיבים?

רוצים לשאול, להגיב או להוסיף משהו?