בתי ספר מקצועיים טכנולוגיים

המעבר מהתיכון העיוני או מחטיבת הביניים שליד הבית לתיכון מקצועי הוא צעד לא פשוט לרוב התלמידים. 27בעבר זה נעשה באופן אוטומטי. הציונים שלכם היו נמוכים - תיכון מקצועי, הציונים היו גבוהים - תיכון עיוני.

מאז השתנתה המגמה ומשרד החינוך שואף שכל תלמיד ימשיך ללמוד בתיכון העיוני שליד הבית ויסיים עם תעודת בגרות.

היתרונות של תיכון מקצועי/טכנולוגי

  • סיום התיכון עם מקצוע שבו ניתן לעבוד באופן מיידי  ולרכוש ניסיון כבר בצבא - לא תצטרכו לחפש את דרככם בעתיד.
  • כיתות קטנות יותר מבתיכון עיוני
  • בחלק מבתי הספר המקצועיים יש עבודה בשכר והשתלבות במקומות עבודה עתידיים כבר בתקופת התיכון.
  • תלמידים שלא מצליחים לשבת בכיתה וללמוד מקצועות עיוניים מרובים יהנו וירגישו חווית הצלחה בלימוד בו עובדים עם הידיים - מכונאות, סאונד, עיצוב שיער וכו'.
  • התומכים בחינוך מקצועי טוענים שאם לא הצלחתם להוציא תעודת בגרות מלאה או שהצלחתם אך היא אינה איכותית - יהיה לכם מאוד קשה למצוא את עצמכם בעתיד.

החסרונות

  • מעבר למקום רחוק יותר והתנתקות מהחברים מבית הספר שליד הבית
  • על מנת להוציא גם תעודת בגרות וגם תעודת מקצוע תצטרכו ללמוד הרבה
  • התמודדות עם סטיגמה לא פשוטה של תיכון מקצועי = מקום למופרעים. (ראו סיפור אישי של עמנואל)
  • המתנגדים לחינוך המקצועי טוענים שלימוד בתיכון מקצועי יוצר הסללה. זה אומר ניתוב של תלמידים חלשים להיות עובדים "פשוטים"

 

אילו בתי ספר מקצועיים יש ?

משרד הכלכלה - למשרד הכלכלה יש כמה עשרות תיכונים מקצועיים ברחבי הארץ בהם ניתן לעבוד בשכר בכיתה יא' ו-יב'. השלמת תעודת בגרות מלאה היא אפשרות הקיימת רק לתלמידים ממש מצטיינים.

משרד החינוך - למשרד החינוך גם כן יש כמה עשרות בתי ספר מקצועיים ברחבי הארץ. בחלקם ניתן דגש גדול יותר על תעודת הבגרות והעבודה היא לא בשכר.

תיכוניים מקצועיים בתוך בסיסים של צה"ל - יש מספר בתי ספר הנמצאים בתוך בסיסים ובהם רוכשים מקצוע שרלוונטי לחילשמאמץ את אותו בית הספר. למשל בבסיס חיל הים בחיפה יש תיכון שנקרא "צור ים". בפלמחים - עתיד פלמחים. בג'וליס - צור ברק. באשדוד - אורט ימי אשדוד שבו יש גם פנימייה ועוד

מסגרות שוחרים של חיל האוויר - חיל האוויר פתח מספר מסגרות בהם התלמידים לומדים לימודי אלקטרוניקה בעיקר ולעיתים גם מכונאות. יש בתי ספר טכנים כמו הולץ, טכני ב"ש, טכני חיפה ויש מגמות שוחרים בתוך בתי ספר תיכוניים רגילים.

פנימיות  - יש מספר פנימיות חלקן חינוכיות וחלקן טיפוליות המיועדות לנוער בסיכון בהן לומדים מקצוע. בצפון-כדורי, מנור, קציני ים עכו, אשבל ועוד. במרכז-הדסה נעורים, יוענה ז'בוטינסקי, עיינות ועוד.

 

רוצים להיות הראשונים שמגיבים?

רוצים לשאול, להגיב או להוסיף משהו?