כפרי נוער ופנימיות חינוכיות

עד סוף שנות ה-80, מעבר לחיים בפנימיה חקלאית או כל פנימיה חינוכית אחרת היה מקובל על כל מגזריתמונה 005 החברה הישראלית ונתפס כ"טבעי" ורצון לחיות עם חבר'ה אחרים, באזור כפרי עם קצת פחות לימודים וקצת יותר עבודה חלקאית, בע"ח וטבע.

היום עולם הפנימיות החינוכיות/חקלאיות שונה בגלל תהליך מכוון לצד שינוי באופי האנושי באופן כללי. אם ננסה לסכם את זה לכמה מילים, אז... מדיניות משרד החינוך, הרווחה וכן העיריות היא - רצוי שבני נוער יישארו בקהילה, כלומר בבית ובבית הספר המקורי שלהם. לא ניכנס ל"למה" אבל חשוב להבין שחוץ מכפרי הנוער והפנימיות עצמן אין אף גורם בעל אינטרס שיגיד לתלמידים בגיל המתאים - "תראו אולי עדיף לכם ללמוד בכפר נוער כי זה יותר מתאים לכם". במקביל לזה נוצר מצב שרבים מחניכי הפנימיות וכפרי הנוער הם ילדי עולים וקיבלנו מצב שבו אם אתה  וותיק בארץ, בסדר לך בבית ובבית הספר, אז מה פתאום שתלך ללמוד בפנימיה, הרי זה סוג של מקום למופרעים.

הסטיגמה שנוצרה, שלא בצדק היא אחת הבעיות לצד עולם מודרני בו בני נוער מחפשים נוחות מעל הכל.

אז למה כן פנימיה ?

הדבר הראשון להבין הוא שכפרי נוער ופנימיות חינוכית ממלאים לכם את החיים כמו שהם היו אמורים להיות לפני עידן ה"כל היום מול מסכים". מה זה אומר ?המון חוגי העשרה ממש מגניבים, מרכז למידה בו תוכלו לקבל עזרה ממורים או מתנדבים, מבוגרים משמעותיים - מדריך קבוצה, אם בית ושינשינים הם אנשים שנמצאים שם בשבילכם ובעיקר גישה חינוכית שבדרך כלל שונה מבתי הספר הגדולים בעיר. בכפר נוער יש יותר אינטימיות, המקום קטן, מספר אנשי הצוות גדול שמטבע הדברים אתם תרגישו שרואים אתכם הרבה יותר מאשר בעיר.

אם כך אז למה לא ?1465840_686778661353572_1344317509_o

לא לכל אחד מתאים לעזוב את הבית בגיל כזה צעיר ולחיות במסגרת פנימיה. בדרך כלל צריך שיהיה לכם סיבה לעשות את המעבר הזה. יש כאלו שמנסים מספר חודשים ומבינים שזה לא בשבילם ויש כאלו (ורבים) שיגידו לכם שזו התקופה הטובה ביותר בחיים שלהם ובזכות הפנימיה הם התקדמו למקום ממש טוב.

איפה יש פנימיות?

יש פנימיות בכל רחבי הארץ. רובן נמצאות באזור מרכז (גדרה-חדרה) אבל יש גם בדרום, עד מצפה רמון ובצפון עד עכו, כפר תבור ועוד.

אופי הפנימיות

לכל מקום יש אופי משלו. יש כאלו שהנושא החקלאי מאוד חזק ויש כאלו שזה משהו אחר. יש כאלו שנועדו לתלמידים עם הישגים לימודיים גבוהים ויש כאלו שנועדו לתלמידים שמתקשים מבחינה לימודית. יש כפרי נוער בהם הנושא בספורטיבי מאוד חזק ויש כאלו שהנושא האמנותי. על מנת ממש להתעמק בנושא תוכלו לקרוא מידע באתר "מסגרות"

פנימיות לתלמידים עם יכולות לימודיות גבוהות

יש מספר פנימיות שמגדירות את עצמן כמקום כזה ומקבלות תלמידים עם ציון ממוצע גבוה יחסית וללא בעיות משמעת. הכפר הירוק ברמת השרון, רזיאל בהרצליה, בויאר בירושלים, שטיינברג בכפר סבא וחוות הנוער הציוני הן כאלו.

פנימיות בהן יש אופי צבאי או אופי דומה לצבאי / שוחרים

יש שלוש פנימיות עם אוריינטציה לחיל הים - אורט ימי אשדוד, קציני ים עכו והמבואות ים במכמורת. יש שתי פנימיות עם אופי משטרתי בהן יש מגמת משטרה - כנות ליד גדרה וניר העמק ליד עפולה. יש את הפנימיה הצבאית לפיקוד בחיפה אליה מתקבלים תלמידים עם מוטיבציה גבוהה לשירות כמפקדים שיחידות שדה ויכולות לימודיות גבוהות. פנימיה בה יש מגמת שוחרים של חיל האוויר - אורט נתניה, רזיאל בהרצליה ובקרוב יפתחו כנראה עוד פנימיות כאלו.

פנימיות בהן יש מגמת מוסיקה או אמנות משמעותיות

מוסיקה - רזיאל הרצליה, אשל הנשיא, אלוני יצחק, שטיינברג, בויאר ועוד.

אמנות - יוענה ז'בוטינסקי, חוות הנוער הציוני, כדורי, אלוני יצחק, מוסינזון ועוד

פנימיות בהן יש לימודי מקצוע

כדורי - מכונאות רכב, יוענה ז'בוטינסקי - חשמל, נעורים - מכונאות רכב, מכנאות ואלקטרוניקה - מבואות ים, אורט ימי אשדוד וקציני ים עכו.

רוצים להיות הראשונים שמגיבים?

רוצים לשאול, להגיב או להוסיף משהו?