עלמה אופק, תלמידת י"ב בבית ספר דמוקרטי

עד כיתה ג' למדתי בביה"ס "רגיל'.
אחותי הגדולה עברה לבית ספר דמוקרטי מתוך תחושה שהמסגרת הרגילה והקונבנציונאלית לא תואמת את האישיות הבאמת יצירתית שלה. אבל אני, תלמידת כיתה א' מצטיינת בחשבון לא העלתי בדעתי לעבור לביה"ס אחר והפצרתי כי אני אהיה "כמו כולם" ואשאר תלמידה חרוצה שמוציאה ציונים טובים! עד שלאט לאט התחלתי להבין כמה קשה התחושה של חוסר המימוש והבעיתיות שיש בתוך המסגרת שמחייבת מורה אחת לראות את כל הארבעים נפשות קטנות ופגיעות בצורה הכי אינדבידואלית.
רק שבאמת הדרישה הייתה בלתי אפשרית והעדר האפיל על כל פיתוח אישי נבדל או שונה. במדדים מאוד מכלילים ולא מתקדמים מאוד.. הרגשתי נמדדת התחושה שהייתה כל כך חזקה בשבילי שאפילו בתור ילדה קטנה יכולתי להבחין בה, זאת התחושה של חוסר הייחוד ושל לחיות בתוך עדר. ומתוך כל זה בחרתי להצטרף לאחותי הגדולה ולהיות חלק ממקום שהייחודיות ומציאת האני האמיתי שלך דרך כל שאילת השאלות הבאמת מקדמות. בחרתי לעבור לבית הספר הדמוקרטי בחדרה.
בית ספר דמוקרטי עובד על פי האמונה כי התלמיד יודע הכי טוב מה כדאי לו, ללמוד/לעשות/לבחור. ובאמת כך הוא גם פועל. כל תלמיד בתחילת השנה מקבל מערכת שעות ובה 30 שיעורים בכל שעת מערכת בידו לבחור את מערכת השיעורים המתאימה לו ביותר ובשביל להבין את השיעורים הכי טוב ישנם שלושה שבועות של שיעורי נסיון. לאחר שלושת השבועות ברגע שבחרת בשיעור ובחרת להתחייב אליו אתה גם מחויב לציית לכללי השיעור אלא אם כן תרצה לפרוש... וזה אפשרי - רק עליך לדבר עם המורה של השיעור.
לכל תלמיד יש חונך אישי,שהוא מורה לרוב שמלמד עוד מקצוע גם. והוא עוזר ותומך בתלמיד ובעיקר מלווה אותו באופן אינדבידואלי. לכל חונך יש בין חמישה עשר נחנכים.
התחום הנוסף שמעודד פיתוח אישי אמיתי ולמידה מעשית חשובה מאוד בעיני, הוא הועדות. הביה"ס הדמוקרטי מנוהל על ידי פרלמנט שבו כל חברי קהילת בית הספר מוזמנים להשתתף ובו מחליטים את כל ההחלטות של כללי בית הספר. על ידי הועדות בית הספר פועל. לכל תחום שיש צורך אחריות עליו קיימת עבורו ועדה. כל ועדה מורכבת לרוב מחמישה עשר חברים הכוללים תלמידים מורים הורים ולפעצמים בוגרים. את הבחירות לועדות עושים כמובן בצורה דמוקרטית ומתקיימות הצבעות על כל ועדה לכל המועמדים.
בית ספר דמוקרטי פתוח לכל יוזמה שתקום הוא מעורר סקרנות ומפתח למידה בכל מקום. השפה של המקום והשיח העמוק על דברים רלוונטים אותי מאוד מעשיר , בעיקר השילוב של האנשים שאיתם אתה גדל ומלווה לאורך שנים. העבודה האישית על ההתקדמות שלך ההתבגרות והאחריות שגדלה כל שנה היא אחד הדברים היפים שקורים בבית הספר. הכלים שלא לומדים מלשבת כל היום בכיתה אחת נרכשים בצורה טבעית והרמונית. בקיצור אני מאוד אוהבת את בית הספר שלי ואני חושבת שהוא מקום לכל אחד. (מגיל 4 עד י"ב..)
עלמה אופק, בת 18, חדרה.

רוצים להיות הראשונים שמגיבים?

רוצים לשאול, להגיב או להוסיף משהו?